Dylematy związane z zagospodarowywaniem nadwyżek środków pieniężnych przez przedsiębiorstwa w Polsce

Main Article Content

Jacek Grzywacz
Mariusz Lipski


Słowa kluczowe : nadwyżki gotówkowe; przedsiębiorstwo; depozyty; instrumenty finansowe
Abstrakt
Celem opracowania jest ocena porównawcza możliwości, jakie w zakresie efektywnego inwestowania nadwyżek gotówkowych mają przedsiębiorstwa w Polsce oraz związanego z tym procesem ryzyka. Osoby odpowiedzialne w przedsiębiorstwach za zagospodarowywanie nadwyżek gotówkowych mają różnorodne możliwości w zakresie inwestowania wolnych środków oraz zabezpieczenia płynności finansowej. Najczęściej stosowanym przez podmioty gospodarcze rozwiązaniem w dalszym ciągu pozostają lokaty bankowe, cechujące się niskim poziomem ryzyka, brakiem kosztów transakcyjnych, lecz również niskim poziomem rentowności. Należy jednak podkreślić, że depozyty na okres 1 miesiąca i dłuższy były w stanie w latach 2012–2014 przynieść dochód odsetkowy pokrywający poziom inflacji. Szerokie spektrum możliwości oferują także inne instytucje finansowe, jednak w przypadku instrumentów pieniężnego i kapitałowego rynku należy liczyć się także z większym ryzykiem. Każdorazowo tego typu inwestycja powinna zostać poprzedzona odpowiednią analizą, gdyż jak pokazują przedstawione w opracowaniu doświadczenia ostatnich kilku lat, również inwestycje w instrumenty uchodzące w powszechnej opinii za bezpieczne, np. papiery dłużne uznanych emitentów czy też fundusze rynku pieniężnego, mogą wygenerować straty. Korzystając z różnych rodzajów instrumentów finansowych, niezbędne jest także dokonanie dokładnej analizy kosztów transakcyjnych, które w przypadku podobnych rozwiązań mogą istotnie się różnić, wpływając tym samym istotnie na poziom rentowności danej inwestycji. Rozwiązaniem może być również skorzystanie z usług podmiotu specjalizującego się zarządzaniem powierzonych środków, jednak tego typu rozwiązania wiążą się przeważnie z koniecznością posiadania większych kwot.

Article Details

Jak cytować
Grzywacz, J., & Lipski, M. (2015). Dylematy związane z zagospodarowywaniem nadwyżek środków pieniężnych przez przedsiębiorstwa w Polsce. Zarządzanie Finansami I Rachunkowość, 3(3), 5–18. https://doi.org/10.22630/ZFIR.2015.3.3.20
Bibliografia

BEDNAREK M., SUDAK I. 2012: Budowlanka zatrzęsła rynkiem obligacji, "Gazeta Wyborcza", 18.07.2012.

BIEŃ W. 2011: Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, Difin, Warszawa.

COYLE B. 2000: Cash Flow Forecasting and Liquidity, CIB Publishing. Chartered Institute of Bankers, Kent.

FOLGA J. 2009: Zarządzanie majątkiem obrotowym [w:] Nowoczesne zarządzanie finansami przedsiębiorstwa (red.) A. Bielawska, Wydawnictwo C.H.Beck, Warszawa.

FRYC J. 2013: Idea Premium zaczyna od nowa, "Puls Biznesu", 18.03.2013.

GABRYELCZYK K. 2006: Fundusze inwestycyjne: rodzaje, zasady funkcjonowania, efektywność, Oficyna Ekonomiczna, Kraków.

GWÓŹDŹ A. 2015: Upadłość Gant Development - ciąg dalszy historii, www.obligacje.pl, 01.07.2015.

HEAD A., WATSON D. 2001: Corporate Finance: principles and practice, Pearson Education Limited, London.

KREMERS K. 2015: Focus on Liquidity Management: Maximising Growth Opportunities, www.gtnews.com, 16.10.2015.

MADURA J. 2008: Financial Institutions and Markets, Thomson Learning, Mason.

MORBIATO J. 2012a: 14 procent straty w jeden dzień, "Parkiet" 17.09.2012.

MORBIATO J. 2012b: Fundusze walczą o odzyskanie pieniędzy inwestorów, "Parkiet" 19.06.2012.

PASTUSIAK R. 2010: Przedsiębiorstwo na rynku kapitałowym: operacje giełdowe rynku publicznego i niepublicznego, CeDeWu, Warszawa.

PAWŁOWSKI J. 2013: Rynek obligacji oraz ryzyko inwestycji w jego instrumenty na przykładzie rynku Catalyst [w:] Banki, przedsiębiorstwa i społeczeństwo w warunkach niepewności (red.) J. Grzywacz, S. Kowalski, Wydawnictwo PWSZ w Płocku, Płock.

Raport o sytuacji banków w 2014 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, Warszawa 2015.

Rating & Rynek, Fitch Polska 12/2014, 31.12.2014.

SHIM J.K., SIEGEL J.G. 2006: Dyrektor finansowy, Oficyna Ekonomiczna, Kraków.

SIERPIŃSKA M., WĘDZKI D. 1997: Zarządzanie płynnością finansową w przedsiębiorstwie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.

ŚPIEWAK T. 2008: Zarządzanie środkami pieniężnymi w przedsiębiorstwie. Teoria i praktyka, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów.

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.